ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ – 21ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ -1-10/3/2019

ΔΙΑΦΟΡΑ



21ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ
ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ [1-10/3/2019]
Ανατρεπτικοί δημιουργοί, πρωτότυπα αφιερώματα, 178 ντοκιμαντέρ μεγάλου μήκους και 49 μικρού
μήκους από όλο τον κόσμο
, ανάμεσά τους και 50 μεγάλου μήκους και 31 μικρού
μήκους ελληνικές παραγωγές, η Αγορά Ντοκιμαντέρ και μια σειρά από
ξεχωριστές παράλληλες εκδηλώσεις. Αυτές και πολλές άλλες κινηματογραφικές
εκπλήξεις μας περιμένουν στο 21ο
Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης
, που γιορτάζει για άλλη μια χρονιά την
συναρπαστική τέχνη του ντοκιμαντέρ.
Σας περιμένουμε στις αίθουσες Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας
στην πλατεία
Αριστοτέλους και στις αίθουσες Τώνια Μαρκετάκη, Φρίντα Λιάππα, Σταύρος
Τορνές
και Τζον Κασσαβέτης στο
Λιμάνι της Θεσσαλονίκης. Επίσης, στο Δημοτικό Θέατρο του Κέντρου Πολιτισμού «Χρήστος
Τσακίρης» στο Δήμο Παύλου Μελά και
στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Δήμου Συκεών.

Τα τρία επίσημα trailers της διοργάνωσης επιμελήθηκε ο Φραγκίσκος
Φαντόπουλος (
animation: Φιλίπ Σαρπεντιέ).

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ
Η αυλαία θα ανοίξει την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019 στο Ολύμπιον, με το ντοκιμαντέρ Μαριάν
& Λέοναρντ: Λόγια αγάπης
του Νικ Μπρούμφιλντ, που αφηγείται ένα
μεγάλο έρωτα: αυτόν του Λέοναρντ Κοέν
με την νορβηγίδα μούσα του Μαριάν Ιλέν.
ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
Το 21ο ΦΝΘ ολοκληρώνεται την Κυριακή 11 Μαρτίου 2019 στο Ολύμπιον με
ένα ντοκιμαντέρ που υμνεί τη δύναμη της γυναίκας: το φιλμ
Maiden του Άλεξ Χολμς που ξετυλίγει το χρονικό ενός παράτολμου θαλάσσιου άθλου
γένους θηλυκού.
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ
Το Επίσημο Διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ
Θεσσαλονίκης περιλαμβάνει 10 ντοκιμαντέρ -δύο εκ των οποίων ελληνικά- που
διαγωνίζονται για τον «Χρυσό Αλέξανδρο» με χρηματικό έπαθλο 8.000 ευρώ και το
Ειδικό Βραβείο της Επιτροπής με χρηματικό έπαθλο 2.000 ευρώ.
Επίσης, καλωσορίζουμε την Εικονική Πραγματικότητα με το νέο Διαγωνιστικό τμήμα ντοκιμαντέρ VR/Virtual Reality που φέτος φιλοξενείται στους χώρους του Φεστιβάλ και
συγκεκριμένα στο Μουσείο Φωτογραφίας
Θεσσαλονίκης
(Αποθήκη Α΄, Λιμάνι Θεσσαλονίκης).  

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Ανακαλύπτουμε όσα μας ενώνουν με τον υπόλοιπο κόσμο μέσα
από ντοκιμαντέρ που αφορούν στα Ανθρώπινα
Δικαιώματα,
το Περιβάλλον, τη Μνήμη και την Ιστορία, την Πολιτική, τη
Μουσική, το Σινεμά και άλλες τέχνες, ιστορίες
από όλο τον κόσμο («Ανθρώπινη κατάσταση»),
το φαγητό (
Food vs. Food), πειραματικές προτάσεις (>>Film Forward), καθώς και τα παιδιά και
τους εφήβους (
Docs for Kids).
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
  • Επαναπροσδιορίζουμε τη σχέση μας με τα ζώα μέσα από
    το αφιέρωμα «
    «Γιατί να κοιτάζουμε τα ζώα;» που εμπνέεται από
    το ομώνυμο δοκίμιο του ριζοσπάστη διανοούμενου Τζον Μπέρτζερ (1926-2017)
    και παρουσιάζει μια επιλογή αιχμηρών ντοκιμαντέρ.
  • Ανακαλύπτουμε τη μαγεία των εικόνων του κινέζου Γουάνγκ Μπινγκ, μέσα από το αφιέρωμα στο έργο του που χαρτογραφεί σε real time στιγμές από τη σύγχρονη Κίνα, δίνοντας βήμα στους
    απόκληρους της κοινωνίας.  
  • Υποδεχόμαστε τον αυστριακό καλλιτέχνη Γκούσταβ Ντόιτς με αφορμή το αφιέρωμα στο
    πειραματικό κινηματογραφικό σύμπαν του, μια απρόσμενη σύνθεση που φέρνει
    κοντά το χθες και το σήμερα του σινεμά.   
  • Διερευνούμε το φαινόμενο της γραφειοκρατίας σε παγκόσμια κλίμακα, μέσα
    από πέντε ντοκιμαντέρ που προβάλλονται στο αφιέρωμα «Σε μια κόλλα χαρτί», με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.
CARTE BLANCHE ΣΤΟΝ ΛΟΥΙ ΨΥΧΟΓΙΟ
Το 21ο ΦΝΘ δίνει carte blanche στον βραβευμένο με Όσκαρ ελληνικής καταγωγής αμερικανό
σκηνοθέτη Λούι Ψυχογιό κ
αι τον καλωσορίζει στη Θεσσαλονίκη, όπου θα παρουσιάσει
τα αγαπημένα του ντοκιμαντέρ και θα συνομιλήσει με το κοινό. Παράλληλα, ο δημιουργός θα τιμηθεί με
τον
Χρυσό Αλέξανδρο για την προσφορά του στον κινηματογράφο και θα παραστεί στην ειδική
προβολή του ντοκιμαντέρ του
The Cove (2009), που τιμήθηκε με Όσκαρ Καλύτερου Ντοκιμαντέρ.
ΑΓΟΡΑ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
Η Αγορά Ντοκιμαντέρ του Φεστιβάλ, τόπος συνάντησης και
συνεργασιών για επαγγελματίες του σινεμά από όλο τον κόσμο, προτείνει, μεταξύ
άλλων:
  • Τα Docs in Progress: 10 ταινίες από τη Νοτιοανατολική Ευρώπη και τη Μεσόγειο σε στάδιο
    πριν την ολοκλήρωσή τους
  • 430 ντοκιμαντέρ από όλο τον κόσμο και ρεκόρ συμμετοχής των ελληνικών ντοκιμαντέρ που φέτος
    φτάνουν τα 99 στην Αγορά
    Ντοκιμαντέρ
  • Το καθιερωμένο ραντεβού Docs In Thessaloniki / Pitching Forum 2019 του Ευρωπαϊκού Δικτύου
    Ντοκιμαντέρ
    EDN.
  • To εργαστήριο προώθησης ντοκιμαντέρ Moving Docs για τους επαγγελματίες του χώρου
 Λίστα ταινιών

Ταινία έναρξης
Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019
ΜΑΡΙΑΝ & ΛΕΟΝΑΡΝΤ: ΛΟΓΙΑ ΑΓΑΠΗΣ / MARIANNE
& LEONARD: WORDS OF LOVE
, Nick
BROOMFIELD, USA, 2019, 97
΄
Ταινία λήξης
Κυριακή 10 Μαρτίου 2019
MAIDEN, Alex HOLMES, United
Kingdom, 2018, 93’
Διεθνές Διαγωνιστικό
  • ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ / ADVOCATE,
    Rachel Leah JONES & Philippe BELLAICHE, Israel, 2019, 110’
  • ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΑ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ / AFRICAN MIRROR, Mischa HEDINGER, Switzerland, 2018, 85’
  • ΑΜΥΓΔΑΛΙΑ / AMYGDALIA, Christina
    PHOEBE, Greece, 2019, 80’
  • ANIMUS ANIMALIS (ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) / ANIMUS ANIMALIS (A
    STORY ABOUT PEOPLE, ANIMALS AND THINGS) / ANIMUS ANIMALIS (ISTORIJA APIE
    ZMONES, ZVERIS IR DAIKTUS),
    Aiste ZEGULYTE, Lithuania,
    2018, 69’
  • ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΑ / FOSSILS, Panos
    ARVANITAKIS, Greece, 2019, 50’
  • ΣΕΠΑΦΗ / IN TOUCH, Pawel ZIEMILSKI, Poland, Iceland, 2018, 61’
  • ΟΙ ΧΑΜΕΝΕΣ ΨΥΧΕΣ ΤΗΣ ΜΟΣΟΥΛΗΣ / ISIS, TOMORROW. THE
    LOST SOULS OF MOSUL
    , Francesca MANNOCCHI
    & Alessio ROMENZI, Italy, Germany, 2018, 80’
  • ΛΕΜΕΜΠΕΛ / LEMEBEL, Joanna
    REPOSI GARIBALDI, Chile, Colombia, 2019, 96’
  • ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟΥ / MIDNIGHT TRAVELER, Hassan FAZILI, USA, Qatar, Canada, United
    Kingdom, 2019, 86’
  • ΝΟΡΜΑΛ / NORMAL, Adele TULLI, Italy, Sweden, 2019, 70’
Διεθνές Διαγωνιστικό ταινιών VR / Virtual Reality
  • ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠ’ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ
    / HOME AFTER WAR,
    Gayatri Parameswaran, Germany,
    2018, 20’
  • ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΔΙΛΗΜΜΑΤΩΝ / LABORATORY OF DILEMMAS, George DRIVAS, Greece, 2018, 30’
  • ΩΔΙΚΟ ΠΤΗΝΟ / SONGBIRD, Lucy GREENWELL & Michelle and Uri KRANOT, Denmark,
    United Kingdom,
    2018, 10’
  • Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ / THE
    GREEN LINE,
    Ioannis BEKIARIS & Alexis Mavros, Cyprus,
    2018, 7’
  • ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟ
    ΣΠΙΤΙ / THE LAST RED HOUSE / L’ULTIMA CASETTA ROSSA,
    Laura SCHIMMENTI, Italy, 2018, 46’
  • Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΑΣΗ / THE REAL
    THING,
    Mathias Chelebourg & Benoit FELICI, France,
    2018, 15’
  • Η ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ / THE
    INDUSTRY VR
    , Mirka van Dujin, The Netherlands, 2018,
    10’
  • Ο ΚΟΣΜΟΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ, Ο
    ΜΕΓΑΣ / THE SMALL BIG
    , Pu-Yuan Cheng &
    Hon-Long Hsu, Taiwan, 2018, 7’
Ανθρώπινα Δικαιώματα
  • #ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΗΔΟΝΗ / #FEMALE PLEASURE, Barbara MILLER, Switzerland,
    Germany,
    2018, 97’
  • ΑΝΑΒΑΤΕΣ ΤΟΥ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟΥ / RIDERS OF DESTINY, Michael NIERMANN, Germany, 2018, 88’
  • ΑΝΕΞΙΤΗΛΑ ΣΗΜΑΔΙΑ / LASTING MARKS, Charlie LYNE, United Kingdom, 2018, 15’
  • ΑΝΟΙΞΗ / SPRING, Nikos ZIOGAS, Greece, 2018, 10’
  • ΑΥΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ / THIS CHANGES
    EVERYTHING
    , Tom DONAHUE, USA, 2018, 97’
  • ΓΙΟΥΜΠΙ / YUBI, Julia SPΕROPOULOS, Greece, 2018, 50’
  • ΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ / LETTER FROM MASANJIA, Leon LEE, Canada, 2018, 76’
  • ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΓΑΖΑ / SAMOUNI ROAD / LA
    STRADA DEI SAMOUNI,
    Stefano SAVONA, France,
    Italy, 2018, 130’
  • ΕΣΥ, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΙΑΣΕΙ ΦΩΤΙΑ; / WHAT YOU GONNA DO
    WHEN THE WORLD’S ON FIRE?,
    Roberto MINERVINI, Italy, USA,
    France,
    2018, 123’
  • ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΑΝΟΧΗ / ZERO IMPUNITY, Stephane HUEBER-BLIES & Nicolas BLIES, Luxembourg,
    France, 2018, 93’
  • ΜΙΣΩ ΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ / I HATE NEW YORK, Gustavo SANCHEZ, Spain, 2018, 73’
  • ΟΙ ΝΤΕΛΙΒΕΡΑΔΕΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ / THE REPUBLIC’S
    COURIERS / LES COURSIERS DE LA REPUBLIQUE
    , Badredine
    HAOUARI, France, 2018, 33’
  • ΠΟΛΕΜΟΙ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ / WARS DON’T END / DE
    UONSKEDE
    , Dheeraj AKOLKAR, Norway, 2018, 63’
Περιβάλλον
  • ΟΞΙΝΟ ΔΑΣΟΣ / ACID FOREST / RUGSTUS
    MISKAS
    , Rugile BARZDZIUKAITE, Lithuania, 2018,
    62’
  • ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΠΑΟΥΧΑΟΥΣ / BAUHAUS SPIRIT, Niels BOLBRINKER & Thomas TIELSCH, Germany,
    2018, 90’
  • ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ / THE BOOK OF THE SEA / KNIGA
    MORYA
    , Aleksei VAKHRUSHEV, Russia, 2018, 85’
  • Η ΚΡΥΦΗ ΠΟΛΗ / THE HIDDEN CITY / LA
    CIUDAD OCULTA
    , Victor MORENO, Spain,
    France, Germany, 2018, 80’
  • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ / THE TIME OF FORESTS / LE
    TEMPS DES FORETS
    , Francois-Xavier DROUET,
    France, 2018, 103’
  • Ο ΗΡΑΚΛΗΣ, Ο ΑΧΕΛΩΟΣ ΚΑΙ Η ΜΕΣΟΧΩΡΑ / HERACLES, ACHELLOOS
    AND MESOCHORA
    , Dimitris
    KOUTSIABASAKOS, Greece, 2019, 80’
  • SHARKWATER: ΑΦΑΝΙΣΜΟΣ / SHARKWATER EXTINCTION, Rob STEWART, Canada, 2018, 84’
  • ΣΟΓΙΑΛΙΣΜΟΣ / SOYALISM, Enrico PARENTI & Stefano LIBERTI, Italy, 2018,
    65’
  • Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΙΚΡΟΦΑΡΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / THE BIGGEST LITTLE
    FARM
    , John CHESTER, USA, 2018, 91’
  • ΚΑΙΡΟΙ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΑ / TIME AND TIDE, Marleen VAN DER WERF, Netherlands, 2018, 29’
  • WALDEN, Daniel ZIMMERMANN, Switzerland, 2018, 106’
Μνήμη / Ιστορία
  • ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΔΙΧΩΣ ΤΕΛΟΣ / A NECESSARY STORY, Angelos ABAZOGLOU, Greece, France, Belgium,
    2019, 110’
  • ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΖΩΗΣ / ANOTHER DAY OF LIFE, Raul DE LA FUENTE & Damian NENOW, Poland,
    Spain, Germany, Belgium, Hungary, 2018, 86’
  • ΑΝΘΟΥΛΑ / ANTHOULA, Yannis MISOURIDIS, Greece, 2018, 9’
  • ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ / BACK TO BERLIN, Catherine LURIE-ALT, United Kingdom, Bulgaria,
    Czech Republic, Germany, Greece, Hungary, Israel, Poland, Romania,
    Slovakia, 2018, 75’
  • ΤΑΦΟΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ / GRAVES WITHOUT A NAME
    / LES TOMBEAUX SANS NOMS
    , Rithy PANH, France,
    Cambodia, 2018, 115’
  • Ο ΔΑΙΜΟΝΑΣ ΓΚΟΥΛΙΑΜΠΑΝΙ / GULYABANI, Gurcan KELTEK, The Netherlands, Turkey, 2018,
    34’
  • ΜΑΤΑΡΟΑ. ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
    ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ… /
    MATAROA. THE
    JOURNEY GOES ON…,
    Andreas SIADIMAS, Greece,
    2019, 84’
  • ΣΥΝΑΝΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΓΚΟΡΜΠΑΤΣΟΦ / MEETING GORBACHEV, Werner HERZOG &  Andre SINGER, USA, United Kingdom,
    Austria, 2018, 91’
  • ΦΙΛΟΘΕΗ, Η ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ / PHILOTHEI THE ATHENIAN
    – THE REVOLUTION OF A WOMAN
    , Maria HATZIMIHALI – PAPALIOU,
    Greece, 2018, 58’
  • ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΜΝΗΜΗ / SALONIKA – A CITY WITH
    AMNESIA
    , Max GEILKE, Mario FORTH, Germany, 2018, 80’
  • ΙΧΝΗ / TRACES, Thanassis TSANTAS, Cyprus, 2018, 37’
  • Ο ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΝΑΤΟΛΗ / THE ANTI-FASCIST
    STRUGGLE IN THE MIDDLE-EAST,
    Leonidas VARDAROS,
    Greece, 2018, 72’
  • Η ΑΝΑΤΟΛΗ ΕΔΥΣΕ / THE EAST HAS SET, Alexandros PAPAILIOU, Greece, 2019, 75’
  • Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ / THE GREEK OF THE
    RUSSIAN EMPIRE
    , Svetlana MUZYCHENKO, Russia,
    2018, 76’
  • Η ΣΙΩΠΗ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ / THE SILENCE OF OTHERS
    / EL SILENCIO DE OTROS,
    Almudena CARRACEDO &
    Robert BAHAR, Spain, 2018, 96’
  • ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ /YOU ONLY DIE TWICE/ ATA
    MET RAK PA’AMAYIM,
    Yair LEV, Israel,
    Austria, 2018, 88’
Όλα είναι πολιτική
  • ΚΛΕΙΣΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ ΧΑΜΑΡΣΚΕΛΝΤ / COLD CASE HAMMARSKJOLD, Mads BRUGGER, Denmark, Norway, Sweden, Belgium,
    2019, 128’
  • ΟΥΓΓΑΡΙΑ 2018 / HUNGARY 2018, Eszter HAJDU, Portugal, Hungary, 2018, 84’
  • ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΤΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ / I SIGNED THE PETITION, Mahdi FLEIFEL, United Kingdom, Switzerland,
    Germany, 2018, 11’
  • MAKE THE ECONOMY SCREAM, Aris
    CHATZISTEFANOU, Greece,
    2019, 80’
  • ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΥΤΙΝ / PUTIN’S WITNESSES, Vitaly MANSKY, Latvia, Switzerland, Czech
    Republic, 2018, 107’
  • SUGARTOWN-ΓΙΑ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΨΗΦΟΥΣ / SUGARTOWN-FOR A
    FIRSTFUL OF VOTES
    , Kimon TSAKIRIS, Greece,
    2019, 73’
  • Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΤΗΣ ΓΑΖΑΣ / THE APOLLO OF GAZA/ L’APOLLON
    DE GAZA
    , Nicolas WADIMOFF, Canada, Switzerland, 2018,
    78’
  • ΤΟ ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ / THE CORPORATE COUP
    D’ETAT
    , Fred PEABODY, Canada, USA, 2018, 90’
  • ΓΗΡΑΙΟΙ ΑΓΓΕΛΙΟΦΟΡΟΙ / THE OLDEN HERALDS / LOS
    VIEJOS HERALDOS
    , Luis Alejandro YERO, Cuba,
    2018, 23’
  • PANAMA PAPERS / THE PANAMA PAPERS, Alex
    WINTER, USA,
    2018, 100’
Ανθρώπινη κατάσταση
  • ΑΚΡΑ / AKRA, Dimitra BABADIMA, Greece, 2018, 52’
  • ΜΙΑ ΖΩΗ / A LIFE, Dinos GIOTIS, Greece, 2018, 80’
  • ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / AS FAR AS THE SEA, Marco GASTINE, Greece, 2019, 108’
  • ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ / BLACK SHEEP, Ed PERKINS, United Kingdom, 2017, 27’
  • ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ / BLOOD KIN, Ramin BAHRANI, USA, 2018, 27’
  • ΚΑΪΣΑ / CAISA, Alexandru MAVRODINEANU, Romania, 2018, 85’
  • CALIFORNIA DREAMING, Fabrizio MALTESE, Luxembourg, 2018, 105’
  • ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ / CHINESE PORTRAIT, Xiaoshuai WANG, China, 2018, 79’
  • ΣΩΜΑ ΜΕ ΣΩΜΑ / CLIMBING OUT / CORPO A
    CORPO
    , Francesco CORONA, Italy, 2018, 67’
  • ΑΠΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ / EASY LESSONS, Dorottya ZURBO, Hungary, 2018, 78’
  • ΕΞΑΡΧΕΙΑ, ΤΟ ΚΕΛΑΗΔΗΜΑ ΤΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ / EXARCHEIA, THE
    CHANTING OF BIRDS / EXARCHEIA, LE CHANT DES OISEAUX,
    Nadine GOMEZ, Canada, 2018, 74’
  • FREE SOLO, Elizabeth CHAI VASARHELYI & Jimmy CHIN, USA,
    2018, 97’
  • INTRODUZIONE ALL’OSCURO, Gaston SOLNICKI,
    Argentina,  Austria, 2018, 71’
  • ΙΡΒΙΝΓΚ ΠΑΡΚ / IRVING PARK, Panayotis EVANGELIDIS, Greece, 2019, 118’
  • ΤΖΑΜΙΛΙΑ / JAMILIA/ DJAMILIA, Aminatou ECHARD, France, 2018, 84’
  • Ο ΤΖΟΝΑΘΑΝ ΑΓΚΑΣΙ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ / JONATHAN AGASSI SAVED
    MY LIFE
    , Tomer HEYMANN, Israel, 2018, 106’
  • ΛΑΠΟΥ / LAPU, Cesar Alejandro JAIMES
    & Juan Pablo POLANCO, Colombia, 2019, 75’
  • ΖΩΗ ΕΝ ΠΛΩ / LIFE ON BOARD / VIDA A
    BORDO
    , Emiliano MAZZA DE LUCA, Uruguay, 2018, 69’
  • Μ., Yolande
    ZAUBERMAN, France,
    2018, 107’
  • MAIDEN, Alex HOLMES, United Kingdom, 2018, 93’
  • ΑΝΔΡΟΠΡΕΠΕΙΑ / MAN MADE, T COOPER, USA, 2018, 98’
  • Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ / MY FATHER IS MY
    MOTHER’S BROTHER / TATO – MAMYN BRAT,
    Vadym
    ILKOV, Ukraine, 2018, 76’
  • ΟΥΤΟΓΙΑΜΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ / RECONSTRUCTING UTOYA /
    REKONSTRUKSJON UTOYA
    , Carl JAVER, Sweden,
    Norway, Denmark, 2018, 98’
  • ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ / SENSELESS ME, Menios KARAYANNIS, Greece, 2019, 84’
  • ΗΡΩΟΠΟΙΜΕΝΑΣ / SHEEP HERO, Ton VAN ZANTVOORT, The Netherlands,
    2018, 81’
  • ΜΕΣΗ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ: Η ΜΠΑΡΜΠΙ ΑΛΛΙΩΣ / TINY SHOULDERS,
    RETHINKING BARBIE
    , Andrea NEVINS, USA,
    2018, 91’
  • ΤΟ ΣΥΚΟΣΠΙΤΟ / THE FIG HOUSE, Pitzi KABOUROUGLOU, Greece, 2018, 107’
  • Η ΜΑΓΙΚΗ ΖΩΗ ΤΗΣ Β. / THE MAGIC LIFE OF V, Tonislav HRISTOV,
    Finland, Denmark, Bulgaria, 2019, 87’
Food vs. Food
  • ΑΣΠΡΟ ΠΑΤΟ / BOTTOMS UP / ALLA
    SALUTE
    , Brunella FILI, Italy, 2018, 78’
  • Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΟΜΕΛΙΕ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / THE BEST SOMMELIER IN
    THE WORLD / EL MEJOR SOMMELIER DEL MUNDO
    , Nicolas
    CARRERAS, Argentina, 2018, 80’
  • ΤΟ ΔΙΛΗΜΜΑ ΤΟΥ ΣΑΡΚΟΦΑΓΟΥ / THE CARNIVORE’S
    DILEMMA
    , Benoit BRINGER, France, 2018, 72’
  • Η ΧΡΥΣΗ ΣΟΔΕΙΑ / THE GOLDEN HARVEST, Alia YUNIS, Jordan, Italy, Greece, Palestine,
    Spain, Israel, 2019, 97’
  • OTAN O ΒΑΓΚΝΕΡ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΙΣ ΝΤΟΜΑΤΕΣ / WHEN TOMATOES MET
    WAGNER
    , Marianna ECONOMOU, Greece, 2018, 71’
Παρουσία του καλλιτέχνη
  • ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ / BEHIND THE WALL, Nefeli SARRI, Greece, 2018, 65’
  • ΕΣΕΡ, ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟ / ESCHER, JOURNEY INTO
    INFINITY
    , Robin LUTZ, The Netherlands,
    2018, 80’
  • ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΝΙΑΤΗ / FOR NO REASONS –
    MEETINGS WITH GIORGOS MANIATIS
    ,
    Stavros PSYLLAKIS, Greece, 2019, 102’
  • ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΓΚΛΟΡΙΑ / GLORIA’S CALL, Cheri GAULKE, USA, 2018, 17’
  • ΟΙΚΙΕΣ / HOMES, Stavros PETROPOULOS & Leonidas
    KONSTANTARAKOS, Greece, 2018, 35’
  • ΤΑ ΛΑΦΥΡΑ / NEFERTITI THE LONELY
    QUEEN: STORIES FROM THE WORLD OF LOOTED ANCIENT ART,
    Thorkell HARDARSON & Orn Marino ARNARSON,
    Iceland, Greece, 2018, 91’
  • ΕΞΩΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ / OUTER SPACE KIDS, Yorgos GOUNEZOS, Greece, 2018, 29’
  • PANGEA, Yiannis
    NIKOLOPOULOS, Greece,
    2018, 59’
  • ΠΥΡΟΒΟΛΩΝΤΑΣ ΤΗ ΜΑΦΙΑ / SHOOTING THE MAFIA, Kim LONGINOTTO, Ireland, USA, 2019 ,94’
  • ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΠΡΙΓΚΙΠΑ / THE MIRACLE OF THE
    LITTLE PRINCE / HET WONDER VAN LE PETIT PRINCE
    ,
    Marjoleine BOONSTRA, The Netherlands, Norway, 2018, 89’
  • ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ / UP THE MOUNTAIN, Zhang YANG, China, 2018, 127’
  • ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΕΡΟ / WALKING ON WATER, Andrey PAOUNOV,USA, Italy, 2018, 100’
  • ΚΟΣΜΟΙ ΤΗΣ ΟΥΡΣΟΥΛΑ ΛΕ ΓΚΕΝ / WORLDS OF URSULA K. LE
    GUIN
    , Arwen CURRY,USA, 2018, 68’
Σινεμά
  • Η ΜΠΑΡΜΠΑΡΑ ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΙ Η ΕΚΡΗΚΤΙΚΗ UNDERGROUND ΣΚΗΝΗ ΤΗΣ ΝY / BARBARA RUBIN AND THE EXPLODING NY UNDERGROUND, Chuck SMITH, USA, 2018, 78’
  • ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΟΛΕΞ / BEYOND THE BOLEX, Alyssa BOLSEY, USA, Switzerland, 2018, 95’
  • ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ / FILM CATASTROPHE, Paul GRIVAS, France, 2018, 55’
  • LOVE EXPRESS-Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΒΑΛΕΡΙΑΝ ΜΠΟΡΟΒΤΖΙΚ / LOVE EXPRESS. THE
    DISAPPEARANCE OF WALERIAN BOROWCZYK / LOVE EXPRESS. PRZYPADEK WALERIANA
    BOROWCZYKA
    , Kuba MIKURDA,
    Poland, Estonia,
    2018, 79’
  • ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΟΝΤΓΚΟΜΕΡΙ ΚΛΙΦΤ / MAKING MONTGOMERY
    CLIFT
    , Robert CLIFT & Hillary DEMMON, USA, 2018, 88’
  • ΜΑΡΣΕΛΙΝ: ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΕΝΑΣ
    ΑΙΩΝΑΣ /
    MARCELINE. A
    WOMAN. A CENTURY,
    Cordelia DVORAK, France, The Netherlands, 2018, 58’
  • ΟΛΥΜΠΙΑ / OLYMPIA, Harry MAVROMICHALIS, USA, 2018, 103’
  • ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΑΡΧΗ / THE MARSHAL’S TWO
    EXECUTIONS / CELE DOUA EXECUTII ALE MARESALULUI,
    Radu JUDE, Romania, 2018, 10’ 
  • ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ: Η ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΝ ΚΑΕΛ / WHAT SHE SAID: THE ART
    OF PAULINE KAEL
    , Rob GARVER, USA, 2018, 95’
Μουσική
  • ΤΑ 4 ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ / 4 LEVELS OF EXISTENCE,
    Iliana DANEZI, Greece, 2019, 68’
  • ΕΝΑΣ ΣΚΥΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΝΙ/ A DOG CALLED MONEY, Seamus MURPHY, Ireland, United Kingdom, 2019,
    89’
  • ΟΙ ΚΙΘΑΡΕΣ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΚΑΡΜΑΪΝ / CARMINE STREET GUITARS, Ron MANN, Canada, 2018, 80’
  • DIAMONDS IN THE NIGHT SKY, Meletis
    MIRAS, Greece,
    2019, 85’
  • ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΟΚ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ / GREEK ROCK REVOLUTION, Miguel Angel Cano SANTIZO, Spain, 2019, 96’
  • MUSIC FOR ORDINARY LIFE
    MACHINES
    , Nikos CHANTZIS, Greece, 2018, 112’
  • RUDEBOY: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ TROJAN RECORDS /
    RUDEBOY: THE STORY OF TROJAN RECORDS
    , Nicolas
    JACK DAVIES, United Kingdom, 2018, 85’
  • ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ / WHILE YOU LIVE, SHINE, Paul DUANE, Ireland, Greece, USA, 2018, 78’
  • ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑΚΗΣΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ / GIORGOS CHRISTIANAKIS
    – A DISCREET MUSIC PRESENCE
    , Gina GEORGIADOU,
    Greece, 2019, 86’
>>Film Forward
·        
ΟΞΙΝΟ ΔΑΣΟΣ / ACID
FOREST / RUGSTUS MISKAS
, Rugile BARZDZIUKAITE,
Lithuania, 2018, 62’
·        
ΞΕΨΥΧΑ ΖΩΑ / BREATHLESS
ANIMALS
, Lei LEI, USA, 2019, 68’
·        
ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΟΥΜΑ/ COULD SEE A
PUMA / PUDE VER UN PUMA
, Eduardo
WILLIAMS, Argentina, 2011, 17’
·        
ΞΕΧΑΣΤΗΚΑ! / I FORGOT! / TIU QYEN ROI, Eduardo
WILLIAMS, France, 2014, 29’
·        
PARSI, Eduardo WILLIAMS & MARIANO BLATT, Argentina,
2018, 23’
·        
ΠΑΡΑ.ΚΕΙΜΕΝΟΣ.
/PRESENT.PERFECT
., Shengze ZHU, USA,
Hong Kong, 2019, 124’
·        
ΠΩΣ ΠΕΦΤΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ / THAT I’M
FALLING / QUE JE TOMBE TOUT LE TEMPS
, Eduardo WILLIAMS, Argentina, 2013, 16’
·        
WALDEN, Daniel ZIMMERMANN, Switzerland, 2018, 106’
Από οθόνη σε Οθόνη
  • ΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΤΑΚΟΥΖΗΝΟΣ: ΣΤΗ ΛΕΓΕΩΝΑ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ / ANGELOS KATAKOUZINOS:
    IN THE LEGION OF HONOR
    , Victor DIMAS, Greece,
    2018, 45’
  • ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΛΕΤΟ / BOYS AND BALLET, Grigoris VARDARINOS, Greece, 2018, 28’
  • ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ / IN SEARCH OF
    KAZANTZAKIS
    , Alexandros SKOURAS, Greece, 2018, 93’
  • IN VINO VERITAS – Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΣΙΟΥ / IN VINO VERITAS –
    HISTORY OF GREEK WINE
    , Konstantinos TSEKLENIS, Greece,
    2018, 53’
  • Η ΖΩΗ ΕΝ ΤΑΦΩ – MAKING OF / LIFE IN
    THE TOMB – MAKING OF,
    Vassilis MOISSIDIS,
    Greece, 2019, 34’
  • ΑΚΟΥΣ ΤΗ ΦΩΝΗ ΣΟΥ / LISTEN TO YOUR VOICE, Stathis VASILIADIS, Greece, 2019, 53’
  • ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΝ ΤΕΟ / LETTER TO THEO / LETTRE A THEO, Elodie LELU, Belgium, Greece, 2018, 63
  • ΦΙΛΙΠ ΡΟΘ ΤΕΤΡΑΔΙΑ / PHILIP ROTH NOTEBOOKS, Maria GIANNOULI, Greece, 2018, 24’
  • ΣΧΕΔΙΑ / SHEDIA (THE GREEK
    STREET MAGAZINE),
    Lefteris FYLAKTOS,
    Greece, 2018, 47’
  • ΤΗ ΛΥΡΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΠΟΝΤΙΑΚΗ / THE PONTIC LYRE THEY
    GAVE ME
    , Angelos KOVOTSOS, Greece, 2018, 60’
  • ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΕΝΑ ΟΥΤΙ / TRAVELLING THE WORLD
    WITH AN OUD
    , Ioannis REMOUNDOS, Greece, 2018, 52’
  • STACO (STREET ART
    CONSERVATORS),
    Elias DIMITRIOU, Greece,
    2018, 54’
  • ΔΕ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ / WE WILL NOT SELL OUR
    FUTURE
    , Niki VELISSAROPOULOU, Greece, 2018, 53’
Πλατφόρμα
  • ΤΟ ΞΕΧΑΣΜΕΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ / A FORGOTTEN PAST, Andreas HADJIPATERAS, Greece, 2018, 45
  • ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΖΩΗ / A SIMPLE LIFE, Myrto PAPADOGEORGOU & Robert
    HARDING-PITTMAN, Greece, Germany, USA, 2018, 17’
  • ΣΤΑ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ / ARVANITIKA, Katerina – Martha CLARK, Greece, 2019, 58’
  • ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΝΕΛΛΗΣ / THE BOATS OF AUNT
    NELLI
    , Natassa IATROPOULOU, Greece, 2018, 13’
  • ΒΙΟΣ … Ο ΑΛΛΟΣ ΔΡΟΜΟΣ / BIOS
    THE
    OTHER WAY
    , Ioannis KOLAXIZIS &  Dimitris PAPADOPOULOS, Greece, 2019, 55’
  • BIRTH DAYS, Danae STYLIANOU, Cyprus, 2018, 62’
  • CRETE ARISING, Constantine PAPANICOLAOU, Greece, 2018, 58’
  • ΕΥΓΕΝΙΟΣ / EUGENE, Yannis NIKOLAOU, Greece, 2018, 26’
  • ΤΑ ΡΟΔΑ, ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ (ΤΟ ΜΠΛΟΚΟ ΤΙΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ) / FLOWERS AND ROSES
    (THE ROUNDUP OF KALAMARIA),
    Mihalis AGRAFIOTIS, Greece,
    2019, 50’
  • ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΤΟΙΧΟΣ / FOURTH WALL, Dimitris GKOTSIS, Greece, 2018, 10’
  • ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΜΟ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΝΑΖΙΣΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 1941-1944 / FROM TERROR
    TO RESISTANCE – NAZI CAMP PAVLOS MELAS THESSALONIKI 1941-1944
    , Yorgos KERAMIDIOTIS, Greece, 2018, 87’
  • ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟ ΧΟΛΙΓΟΥΝΤ / GREEKS IN HOLLYWOOD, Nikos THEODOSIOU, Greece, 2019, 54’
  • ΑΓΙΑ ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ / HOLY NOSTALGIA, Xenophon ANGELOPOULOS, Greece, 2018, 40’
  • ΑΝΘΡΩΠΟΙ /HUMANS, Panagiotis ATHINEOS, Greece, 2018, 23’
  • ΚΕΘΕΑ MOSAIC: 15 ΧΡΟΝΙΑ ΨΗΦΙΔΩΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ / KETHEA MOSAIC: 15
    YEARS MOSAIC OF EMOTIONS
    , Yiannis XIROUHAKIS, Greece,
    2019, 54’
  • ΦΩΣ / LIGHT, Nikos KONTIZAS, Greece, 2018, 13’
  • MAKE/BELIEVE, Konstantinos
    MENELAOU, Greece,
    2018, 45’
  • ΟΙ ΚΑΤΙΝΕΣ ΜΟΥ / MY KATINES, Vilma MENIKI, Greece, 2019, 71’
  • OVIL AND USMAN, Dimitris GEROS, Greece, 2019, 47’
  • PORTRAITS, Christos PITHARAS, Greece, 2018, 22
  • ΗΣΥΧΗ ΖΩΗ / QUIET LIFE, Tasos GIAPOUTZIS, Greece, United Kingdom, 2018,
    81’
  • ΒΑΛΣΑΜΟ / REMEDY, Eliana ABRAVANEL, Greece, 2018, 15’
  • ΡΙΤΑ / RITA, Yorgos DANOPOULOS, Greece, 2018, 21’
  • ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΩΝ ΒΡΑΧΩΝ / ROCKS’ SHADOW, Charis GIOULATOS, Greece, 2019, 35’
  • ΡΙΖΕΣ / ROOTS, Eliza SOROGA & Egli DRAKOU, Greece, 2018, 28’
  • SCIENCE AND ORTHODOXY
    AROUND THE WORLD
    , Christos PANAGOS, Greece,
    2019, 52’
  • ΣΕΡΙΦΟΣ: Η ΣΙΔΗΡΑ ΝΗΣΟΣ / SERIFOS: THE IRON
    ISLAND
    , Yorgos ZOILIS, Greece, 2018, 52’
  • ΣΟΛΩΜΟΣ / SOLOMOS, Vicky ARVELAKI, Greece, 2018, 10’
  • Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΚΥΘΗΡΩΝ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ / THE ANTIKYTHERA
    MECHANISM – NARRATIONS
    , Nikos PAPAKOSTAS, Greece,
    United Kingdom, USA, 2018, 78’
  • Η ΜΠΑΝΤΑ / THE BAND, Nikos ASLANIDIS, Greece, 2018, 64’
  • Ο ΞΑΝΘΟΣ ΜΑΓΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟ SHOW ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ / THE BLOND MAGICIAN
    WHEN THE SHOW ENDS,
    Costis ASIKELIS, Greece,
    2018, 53’
  • ΤΑ ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ / THE CANARIES, Yorgos KIVERNITIS, Greece, 2019, 17’
  • THE GOSPEL OF MICHIEL, Thanassis
    KAFETZIS, Greece,
    2019, 82’
  • Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΪΚΟΥ ΣΑΝΑΤΟΡΙΟΥ ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙΟΥ / THE HISTORY OF THE
    FOLK HOSPITAL ASVESTOHORI
    , Andreas TSATSAIAS, Greece,
    2018, 53’
  • Η ΜΑΡΙΑ ΠΟΛΥΔΟΥΡΗ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ / THE POET MARIA
    POLYDOURIS IN PARIS OF THE INTERWAR
    , Costas
    DANDINAKIS, Greece, 2018, 62’
  • ΒΙΚΤΩΡ Ή ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ / VICTOR OR POWER TO THE
    CHILDREN
    , Karolos ZONARAS, Greece, 2018, 100’
  • ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΝΟΤΙΑΣ / WHEN THE SOUTH WIND
    BLOWS
    , Kalliopi LEGAKI, Greece, 2019, 93’
  • Η ΣΤΙΓΜΗ ΣΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ / YOUR MOMENT IN MY LIFE, Hara FRAGKOU, Greece, 2019, 48’
  • ΖΩΝΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ / ZONES AND PASSAGES, Iro SIAFLIAKI, Greece, France, 2018, 109’
Ειδική Προβολή
  • Ο ΖΩΓΡΑΦΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΣ / THEOFILOS,
    THE PAINTER
    , Yorgos KARYPIDIS,
    Greece, 1979, 51’ ,,
Carte blanche στον Λούι Ψυχογιό
  • ΜΙΑ ΑΒΟΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ / AN INCONVENIENT TRUTH, David GUGGENHEIM, USA, 2006, 97’
  • BEFORE THE FLOOD, Fisher STEVENS, USA, 2016, 96’
  • BLACKFISH: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΦΑΛΑΙΝΑΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ / BLACKFISH, Gabriela COWPERTHWAITE,
    USA, 2013,
    83’
  • ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΚΟΡΑΛΛΙΑ / CHASING CORAL, Jeff ORLOWSKI, USA, 2017, 93’
  • Η ΧΩΡΑ ΤΩΝ ΦΡΑΓΜΑΤΩΝ / DAMNATION, Travis RUMMEL & Ben KNIGHT, USA, 2014, 92’
  • ΓΗΙΝΟΙ / EARTHLINGS, Shaun MONSON, USA, 2005, 95’
  • ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ / MERCHANTS OF DOUBT, Robert KENNER,USA, 2014, 96’
  • ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ / THE END OF THE LINE, Rupert MURRAY, United Kingdom, 2009, 84’
  • ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ / THE HUMAN ELEMENT, Matthew TESTA, USA, Iceland, 2018, 76’
  • ΤΙ ΥΓΕΙΑΟΛΟ / WHAT THE HEALTH, Kip ANDERSEN & Keegan KUHN,USA, 2017, 92’
Ειδική Προβολή
  • Ο ΟΡΜΟΣ / THE COVE, Louie
    PSIHOYIOS, USA, 2009, 92’
Αφιέρωμα «Γιατί να κοιτάζουμε τα ζώα;»
  • ANIMUS ANIMALIS (ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΖΩΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) / ANIMUS ANIMALIS (A
    STORY ABOUT PEOPLE, ANIMALS AND THINGS) / ANIMUS ANIMALIS (ISTORIJA APIE
    ZMONES, ZVERIS IR DAIKTUS),
    Aiste ZEGULYTE, Lithuania,
    2018, 69’
  • ΦΙΛΑΡΑΚΟΣ / BUDDY, Heddy HONIGMANN, The Netherlands,
    2018, 86’
  • ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ / FOR THE BIRDS, Richard MIRON, USA, 2018, 92’
  • Η ΚΡΥΦΗ ΟΨΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΖΩΩΝ / THE HIDDEN SIDE OF
    ANIMAL TRANSPORT
    , Manfred KARREMANN,
    Germany, 2018, 53’
  • ΩΣΠΟΥ ΟΙ ΑΜΝΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ / WHEN LAMBS BECOME
    LIONS
    , Jon KASBE, USA, 2018, 79’
Αφιέρωμα Γουάνγκ Μπινγκ
  • ΔΥΤΙΚΑ ΤΩΝ ΓΡΑΜΜΩΝ / WEST OF THE TRACKS /
    TIE XI QU
    , Wang BING, China, 2003, 555’
  • ΜΟΝΕΣ / ALONE / GUDU, Wang BING, France, Hong Kong, 2012, 89’
  • ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣΕΙ Η ΤΡΕΛΑ / ‘TIL MADNESS DO US
    PART / FENG AI
    , Wang BING, Hong Kong,
    France, Japan, 2013, 228’
  • ΠΙΚΡΟ ΨΩΜΙ / BITTER MONEY / KU
    QUIAN
    , Wang BING, France, Hong Kong, 2016, 156’
  •  Η ΚΥΡΙΑ ΦΑΝΓΚ / MRS. FANG / FANG
    XIUYING
    , Wang BING, Hong Kong,
    France, Germany,
    2017, 86’
  • ΝΕΚΡΕΣ ΨΥΧΕΣ / DEAD SOULS, Wang BING, France, Switzerland, 2018, 495
Αφιέρωμα Γκούσταβ Ντόιτς
  • FILM IS. 1-6, Gustav DEUTSCH, Austria, 1998, 60’
  • FILM IS. 7-12, Gustav DEUTSCH, Austria, 2002, 90’
  • ΣΙΝΕΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ / WORLD MIRROR CINEMA /
    WELT SPIEGEL KINO
    , Gustav DEUTSCH,
    Austria, 2005, 90’
  • FILM IST. ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΟΠΛΟ/ FILM IS. A GIRL & A
    GUN
    , Gustav DEUTSCH, Austria, 2009, 93’
  • ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΑΝΤΝΕΣ / PRIVATE SANDNES. A KINEMATOGRAPHIC ATLAS, Gustav DEUTSCH, Austria, 2010, 26’
  • ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ & ΣΚΑΡΙΦΗΜΑΤΑ / NOTES AND SKETCHES, Gustav DEUTSCH, Austria, 2016, 63’
  • ΠΩΣ ΖΟΥΜΕΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ / HOW WE LIVE- MESSAGES
    TO THE FAMILY / SO LEBEN WIR- BOTSCHAFTEN AN DIE FAMILIE,
    Gustav DEUTSCH, Austria, 2017, 107’
Αφιέρωμα «Σε μια κόλλα χαρτί»
  • ΩΡΕΣ ΚΟΙΝΟΥ / OPEN TO THE PUBLIC /
    APERTI AL PUBBLICO
    , Silvia BELLOTTI, Italy,
    2017, 61’
  • ΣΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ / BORDER
    OF PAIN
    , Ruth WALK, Israel,
    2019, 50’
  • ΕΓΚΛΗΜΑ + ΤΙΜΩΡΙΑ / CRIME + PUNISHMENT, Stephen MAING, USA, 2018, 112’
  • ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΑΡΤΥ / GOODBYE PARTY / MEHMANI-E
    KHODAHAFEZI,
    Loghman KHALEDI, Iran, 2018,
    72’
  • ΑΝΗΣΥΧΙΑ / RESTLESS / SEM
    DESCANSO
    , Bernard ATTAL, Brazil, 2018, 77’
Docs for Kids
  • DULCE, Angello FACCINI & Guille
    ISA,Colombia,
    USA,
    2018, 11’
  • ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΜΟΛΕΝΜΠΕΕΚ / GODS OF MOLENBEEK / AATOS
    JA AMINE
    , Reetta HUHTANEN, Finland, 2018, 72’
  • ΕΦΕΥΡΙΣΚΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΥΡΙΟ / INVENTING TOMORROW, Laura NIX, USA, 2018, 104’
  • ΛΙΑΝΑ / LIYANA, Aaron KOPP & Amanda KOPP, Swaziland, USA,
    Qatar, 2017, 77’
  • ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗ ΓΗ / MARSEILLE, TO THE MOON
    AND BACK / LA VRAIE VIE,
    Benjamin CHEVALLIER, France,
    2018,18’
  • Ο ΣΚΙΠ ΚΑΙ ΟΙ ΧΟΡΕΥΤΕΣ / SKIP AND THE RHYTHM
    RANGERS / SKIP EN DE RHYTHM RANGERS
    , Olivier
    GARCIA,
    The Netherlands, 2018, 15’
  • ΤΟ ΜΕΛΩΔΙΚΟ ΠΟΥΛΙ / SONGBIRD / BURUNG
    BERKICAU
    , Wisnu SURYA PRATAMA, Indonesia, 2017, 25’
  • ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΑΙΔΙΩΝ / THE CHILDREN’S MAYOR /
    DE KINDERBUGEMEESTER
    , Susan KOENEN, The Netherlands,
    2017, 15’
  • Η ΜΙΚΡΗ / THE LITTLE ONE / MALA, Diana Cam VAN NGUYEN, Czech Republic, 2017, 10’
  • Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΕ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ / THE MAN WHO LOOKED
    BEYOND THE HORIZON,
    Martijn BLEKENDAAL, The Netherlands,
    2018, 29’
  • ΤΡΕ ΜΕΪΣΟΝ ΝΤΑΣΑΝ / TRE MAISON DASAN, Denali TILLER, USA, 2018, 94’
  • ΧΤΕΣ/ΣΗΜΕΡΑ, YESTERDAY/TOMORROW, AHIR/DEMA, Raul RIEBENBAUER, Spain, 2018, 46’ 

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *