Η ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΤΟΥ 56ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΔΙΑΦΟΡΑ
56ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
6-15 Νοεμβρίου 2015
ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ 56ου ΦΚΘ

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ

Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015

  • VICTORIA, Sebastian SCHIPPER, Germany, 2015, 140΄
ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ
Σάββατο 14 Νοεμβρίου 2015
  • ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΣ ΧΡΟΝΙΑ /TROIS
    SOUVENIRS DE MA JEUNESSE/MY GOLDEN DAYS
    , Arnaud DESPLECHIN, France, 2015, 120’
ΔΙΕΘΝΕΣ
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ
  • ΖΩΟΛΟΓΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ / PETTING ZOO, Micah MAGEE, Germany, Greece,
    USA,
    2015, 93
    ΄
  • 600 ΜΙΛΙΑ / 600 MILLAS / 600 MILES, Gabriel RIPSTEIN, Mexico,
    2014, 85
    ΄
  • ΚΙΣΣΟΣ / SARMASIK / IVY, Tolga KARACELIK, Turkey, Germany,
    2015, 104
    ΄
  • ΓΥΑΛΙΝΗ ΧΩΡΑ / GLASSLAND, Gerard BARRETT, Ireland, 2014, 89΄
  • ΜΠΟΞ / BOX, Florin SERBAN, Romania, France, Germany, 2015, 94΄
  • ΔΕΣΜΟΙ ΑΙΜΑΤΟΣ / HRUTAR / RAMS, Grimur
    HAKONARSON
    , Iceland,
    2015, 93
    ΄
  • Η ΓΗ ΚΑΙ Η ΣΚΙΑ / LA TIERRA Y
    LA SOMBRA / LAND AND SHADE
    , Cesar Augusto ACEVEDO, Colombia,
    France, Netherlands, Chile,
    Brazil,
    2015, 97
    ΄
  • Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑ ΠΑΖ / CAMINO
    A LA PAZ / ROAD TO LA PAZ
    , Francisco VARONE, Argentina, Netherlands, Germany, Qatar,
    2015, 92
    ΄
  • EYA NOBA / EVA NOVA, Marko SKOP, Slovak Republic,
    2015, 106
    ΄
  • ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ / DESDE ALLA / FROM
    AFAR
    ,
    Lorenzo VIGAS,
    Venezuela, Mexico,
    2015, 93
    ΄
  • ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ / SPARROWS, Runar RUNARSSON,
    Iceland, Denmark, Croatia, 2015, 99
    ΄
  • ΜΙΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΡΔΙΑ / HERBERT / A
    HEAVY HEART, Thomas STUBER
    , Germany, 2015, 109΄
  • ΛΕΥΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ / DET VITA
    FOLKET / WHITE PEOPLE
    , Lisa
    ASCHAN
    , Sweden, Denmark, Finland, 2015, 83
    ΄
  • SILENT, Γιώργος Γκικαπέππας, Ελλάδα, 2015, 90΄
  • INTERRUPTION, Γιώργος Ζώης, Ελλάδα,
    Γαλλία, Κροατία, 2015, 110΄
ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ 2015
  • ΜΕΛΟΣ
    ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ/
    FAMILY MEMBER, Μαρίνος
    Καρτίκκης,
    Κύπρος, Ελλάδα, 2015, 104’
  • INVISIBLE, Δημήτρης
    Αθανίτης,
    Ελλάδα, 2015, 84
  • ZENAIDA, Αλέξης Τσάφας
    & Γιάννης Φώτου
    , Ελλάδα, Πράσινο Ακρωτήριο,
    2015, 66’
  • ΤΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙ ΤΟΥ
    ΒΥΘΟΥ/
    THE CYPRESS DEEP DOWN, Νίκος
    Κορνήλιος,
    Ελλάδα, 2015, 75’
  • SMAC, Ηλίας
    Δημητρίου,
    Ελλάδα, 
    2015, 110’
  • ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ/IN THE KITCHEN, Σπύρος
    Αμοιρόπουλος,
    Ελλάδα, 2015, 80’
  • ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ/FATE, Α.Ι. Μαριανός, Ελλάδα, 2015, 99’
  • ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΣ
    ΑΝΟΙΞΗΣ/
    SPRING AWAKENING, Κωνσταντίνος
    Γιάνναρης
    , Ελλάδα, 2015, 89’
  • ΟΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ
    ΕΝΟΣ ΠΝΙΓΜΕΝΟΥ/
    IMPRESSIONS OF A DROWNED MAN, Κύρος
    Παπαβασιλείου
    , Ελλάδα, Κύπρος, 2015, 82’
  • ΚΑΥΣΩΝΑΣ/BLIND SUN, Τζόις
    Νασαουάτι,
    Ελλάδα, Γαλλία, 2015, 88’
  • TABULA RASA, Ηρώ Δοντά &
    Ναταλία Στράτου
    , Ελλάδα, 2015, 100’
  • ΟΧΘΕΣ/ RIVERBANKS, Πάνος
    Καρκανεβάτος,
    Ελλάδα, Γερμανία, Τουρκία, 2015, 96’
  • ΤΕΤΑΡΤΗ 04:45/WEDNESDAY 04:45, Αλέξης
    Αλεξίου,
    Γερμανία, Ελλάδα, Ισραήλ, 2015, 116’
  • ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ/ LOVESTRUCK, Θοδωρής Αθερίδης, Ελλάδα, 2014, 104’
  • ΣΥΜΠΤΩΜΑ/SYMPTOM, Άγγελος
    Φραντζής,
    Ελλάδα, 2015, 87’
  • ILLUSION, Σάββας Καρύδας, Ελλάδα, 2014, 90’
  • ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ/URSA MINOR, Ελισάβετ
    Χρονοπούλου
    , Ελλάδα, 2015, 86’
ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ
  • CHEVALIER, Αθηνά Ραχήλ
    Τσαγγάρη
    , Ελλάδα, 2015, 99’
ΤΙΜΗΤΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ
  • ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΖΩΗΣ
    60 ΧΡΟΝΩΝ: ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗΣ 1955-2015 /
    A LIFE JOURNEY OF 60 YEARS: NIKOS KAVOUKIDIS 1955-2015, Σκηνοθετική επιμέλεια: Νίκος Καβουκίδης, Ελλάδα, 2015, 62’
ΑΦΙΕΡΩΜΑ «70 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ANIMATION»
  • ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
    ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ι/
    GREEK ANIMATION SHORT FILMSPROGRAMME I, Ελλάδα, 110’
  • ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΜΙΚΡΟΥ
    ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ – ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
    IΙ/ GREEK ANIMATION SHORT FILMSPROGRAMME II, Ελλάδα, 110’
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΡΝΟ ΝΤΕΠΛΕΣΕΝ
  • Η ΖΩΗ ΤΩΝ ΝΕΚΡΩΝ/LA VIE DES
    MORTS,
    France,
    1991, 54’
  • Ο ΦΡΟΥΡΟΣ/LA SENTINELLE/THE
    SENTINEL,
    France,
    1992, 145’
  • Η ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ…Ή ΠΩΣ ΛΟΓΟΜΑΧΗΣΑ/COMMENT JE ME
    SUIS DISPUTE… MA VIE SEXUELLE/MY SEX LIFE OR HOW I GOT INTO AN ARGUMENT
    , France,
    1996, 178’
  • ΡΗΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΤΑΜA/ROIS ET
    REINE/KINGS AND QUEEN,
    France, Belgium, 2004, 150’
  • ΜΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ
    ΙΣΤΟΡΙΑ/UN CONTE DE NOEL/A CHRISTMAS TALE
    , France,
    2008, 143’
  • ΤΖΙΜΙ Π. – Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΝΟΣ
    ΙΝΔΙΑΝΟΥ ΤΩΝ ΠΕΔΙΑΔΩΝ/JIMMY P. – PSYCHOTHERAPIE D’UN INDIEN DES
    PLAINES/JIMMY P. – PSYCHOTHERAPY OF A PLAINS INDIAN,

    France, 2013, 117’
FOCUS ΣΤΟ ΝΕΟ ΑΥΣΤΡΙΑΚΟ ΣΙΝΕΜΑ
  • ΤΖΑΚ/JACK, Elisabeth SCHARANG, Austria,
    2015, 97’
  • ΤΑ ΣΤΑΡΑΚΙΑ/CHUCKS, Gerhard
    ERTL & Sabine HIEBLER,
    Austria, 2015, 93’
  • ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΟΜΒΕΣ ΣΑΣ/THANK
    YOU FOR BOMBING, Barbara EDER,
    Austria,
    2015, 100’
  • ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ/EINER VON UNS/ONE
    OF US, Stephan RICHTER,
    Austria, 2015, 86’
  • Ο ΓΚΡΟΥΜΠΕΡ ΦΕΥΓΕΙ/GRUBER
    GEHT/GRUBER IS LEAVING, Marie KREUTZER
    , Austria,
    2015, 104’
ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ     
  • Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΑΝΑ / QUE HORAS ELA VOLTA? / THE SECOND MOTHER, Anna MUYLAERT, Brazil,
    2015, 111
    ΄
  • ΚΟΖΑ, Ivan OSTROCHOVSKY, Slovak Republic, Czech Republic, 2015, 75΄
  • ΣΩΜΑ / CIALO / BODY, Malgorzata SZUMOWSKA, Poland, 2015, 90΄
  • Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΗ / LA TIERRA ROJA, Diego
    MARTINEZ VIGNATTI, Belgium, Argentina, 2015, 100
    ΄
  • ΓΑΛΑΖΙΟ ΑΙΜΑ / SANGUE AZUL /
    BLUE BLOOD, Lirio FERREIRA, Brazil,  2014,
    119
    ΄
  • ΚΡΙΣΑ / KRISHA, Trey Edward
    SHULTS
    , USA,
    2015, 83
    ΄
  • ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ / I DINE
    HAENDER / IN YOUR ARMS, Samanou Acheche SAHLSTROM,
    Denmark, Germany,
    2014, 88
    ΄
  • ΗΦΑΙΣΤΕΙΟ / IXCANUL / VOLCANO,
    Jayro BUSTAMANTE,
    Guatemala, France,
    2015, 90
    ΄
  • ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΓΗΣ / QUEEN OF
    EARTH, Alex Ross PERRY,
    USA,
    2015, 90
    ΄
  • TEKNA / DETI / CHILDREN, Jaro
    VOJTEK,
    Slovak Republic, Czech Republic, 2014, 100΄
  • ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ / PESN PESNEY /
    SONG OF SONGS, Eva NEYMANN,
    Ukraine,
    2015, 76
    ΄
  • ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΜΙΑΣ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ /
    CHRONIC, Michel FRANCO,
    Mexico, France,
    2015, 93
    ΄
  • ΠΑΟΥΛΙΝΑ / LA PATOTA / PAULINA,
    Santiago MITRE,
    Argentina, Brazil, France, 2015, 103΄
  • ΕΠΕΚΕΙΝΑ / EFTERSKALV / THE
    HERE AFTER, Magnus VON HORN,
    Sweden, Poland, France, 2015, 102΄
  • ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ / LE
    CHANT DES HOMMES / RISING VOICES, Benedicte LIENARD & Mary JIMENEZ,
    Belgium,
    2015, 90
    ΄
  • ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΥΡΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΤΑΡΓΟΥΙΝ / LAST CAB TO DARWIN, Jeremy
    SIMS,
    Australia,
    2015, 123’
  • ΚΑΤΩ ΑΠ’ ΤΗΝ ΑΜΜΟ / UNDER
    SANDET / LAND OF MINE, Martin Pieter
    ZANDVLIET,
    Denmark, Germany,
    2015, 100’
  • ΑΣΤΡΑΓΑΛΟΣ / L’ASTRAGALE /
    ASTRAGAL, Brigitte SY,
    France,
    2014, 97
    ΄
  • 7 ΚΙΝΕΖΟΙ ΑΔΕΛΦΟΙ / 7 CHINESE
    BROTHERS,
    Bob BYINGTON, USA, 2015, 75΄
  • ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
    / YEK SHAHRVAND-E KAMELAN MAAMOULI / A VERY ORDINARY CITIZEN, Majid
    BARZEGAR,
    Iran, Czech Republic, 2015, 100΄
  • Ο ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ
    ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ / EL CAMI MES LLARG PER TORNAR A CASA / THE LONG WAY HOME,
    Sergi PEREZ,
    Spain,
    2014, 91
    ΄
  • ΠΛΑΝΗΤΕΣ / TJUVHEDER /
    DRIFTERS, Peter GRONLUND,
    Sweden,
    2015, 92
    ΄
  • ΤΙΚΟΥΝ / TIKKUN Avishai SIVAN, Israel,
    2015, 120
    ΄
  • ΕΓΩ, Ο ΕΡΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
    ΠΕΘΑΙΝΕΙ / ME AND EARL AND THE DYING GIRL, Alfonso GOMEZ-REJON,
    USA,
    2015, 104
    ΄
  • ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ / EIN ATEM / ONE
    BREATH, Christian ZUBERT,
    Germany, Greece,
    2015, 96
    ΄
  • ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΓΚΡΕΙΣ /
    LOOKING FOR GRACE, Sue BROOKS,
    Australia,
    2015, 97
    ΄
  • ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ /
    MAINTENANT ILS PEUVENT VENIR / LET THEM COME, Salem
    BRAHIMI,
    France, Algeria, 2014, 95’
  • Η ΚΑΡΔΙΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΣΑΜΠΑΛΙ /
    LE COEUR DE MADAME SABALI / SABALI, Ryan MCKENNA,
    Canada,
    2015, 78
    ΄
  • ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΕΦΗΒΗΣ / THE
    DIARY OF A TEENAGE GIRL, Marielle HELLER,
    USA,
    2014, 102
    ΄
  • ΜΑΝΤΑΜ ΚΟΥΡΑΓΙΟ / MADAME
    COURAGE, Merzak ALLOUACHE,
    Algeria, France,
    2015, 90
    ΄
  • LOUDER THAN BOMBS / LOUDER THAN
    BOMBS, Joachim TRIER,
    Norway, France, Denmark, 2015, 109΄
  • ΓΑΛΛΙΚΟ ΑΙΜΑ / UN FRANCAIS /
    FRENCH BLOOD,  DIASTEME,
    France,
    2015, 97
    ΄
  • Η ΩΡΑΙΑ ΕΠΟΧΗ / LA BELLE SAISON
    / SUMMERTIME, Catherine CORSINI,
    France,
    2015, 105
    ΄
  • ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ: ΜΕΡΟΣ Ι,
    Ο ΑΝΗΣΥΧΟΣ / AS MIL E UMA NOITES – VOLUME 1, O INQUIETO / ARABIAN NIGHTS –
    VOLUME 1, THE RESTLESS ONE, Miguel GOMES,
    Portugal,
    France, Germany, Switzerland, 2015, 125
    ΄
  • ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ: ΜΕΡΟΣ
    ΙI, O ΕΡΗΜΟΣ / AS MIL E UMA NOITES – VOLUME 2, O DESOLADO / ARABIAN NIGHTS
    – VOLUME 2, THE DESOLATE ONE, Miguel GOMES,
    Portugal,
    France, Germany, Switzerland, 2015, 132
    ΄
  • ΧΙΛΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΝΥΧΤΕΣ: ΜΕΡΟΣ
    ΙII, Ο ΜΑΓΕΜΕΝΟΣ / AS MIL E UMA NOITES – VOLUME 3, O ENCANTADO / ARABIAN
    NIGHTS – VOLUME 3, THE ENCHANTED ONE, Miguel GOMES,
    Portugal,
    France, Germany, Switzerland, 2015, 126
    ΄
  • ΤΑΥΡΟΣ ΑΠΟ ΝΕΟΝ / BOI NEON /
    NEON BULL, Gabriel MASCARO,
    Brazil, Uruguay, Netherlands, 2015, 101΄
  • ΟΡΟΣ / HA’HAR / MOUNTAIN, Yaelle
    KAYAM
    , Israel,
    Denmark,
    2015, 83
    ΄
  • ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ / FILM KTEER
    KBEER / VERY BIG SHOT, Mir-Jean BOU CHAAYA,
    Lebanon,
    Qatar, 2015, 107
    ΄
  • Η ΕΒΙΤΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΠΙΑ ΕΔΩ /
    EVA NO DUERME / EVA DOESN’T SLEEP, Pablo AGUERO,
    France, Argentina, Spain, 2015, 85΄
  • ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ / LIGHT YEARS, Esther
    May CAMPBELL, United Kingdom, 2015, 90
    ΄
ΡΕΥΜΑΤΑ
  • ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ / LA OBRA
    DEL SIGLO / THE PROJECT OF THE CENTURY, Carlos M. QUINTELA,
    Argentina, Cuba,
    Germany, Switzerland,
    2015, 100’
  • Η ΧΡΟΝΟΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΣΑΜ ΚΛΕΜΚΕ /
    SAM KLEMKE’S TIME MACHINE, Matthew BATE,
    Australia,
    2014, 94’
  • ΦΕΡΕΛΠΙΔΕΣ / ASPIRANTES /
    HOPEFULS, Ives ROSENFELD,
    Brazil, 2015, 75’
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΚΙΑ / DE L’OMBRE
    IL Y A / WHERE THERE IS SHADE
    , Nathan NICHOLOVITCH, France, 2015, 105’
  • ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΧΑΜΕΝΗ / BELLA E
    PERDUTA / LOST AND BEAUTIFUL, Pietro MARCELLO
    , Italy,
    2015, 87’
  • ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ / ENTERTAINMENT, Rick ALVERSON, USA, 2015, 104’
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
  • Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΣΑΟΥΛ / SAUL FIA /
    SON OF SAUL, Laszlo NEMES, Hungary, 2015, 107’
  • FRANCOFONIA, Aleksandr
    SOKUROV,
    France,
    Germany, Netherlands,
    2015, 87’
  • ΤΑΞΙ ΣΤΗΝ ΤΕΧΕΡΑΝΗ / TAXI, Jafar PANAHI, Iran, 2015, 82’
  • ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ / RAK TI
    KHON KAEN / CEMETERY OF SPLENDOUR, Apichatpong WEERASETHAKUL,

    Thailand, United Kingdom, France, Germany, Malaysia, 2015, 122’
  • ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / L’OMBRE
    DES FEMMES / IN THE SHADOW OF WOMEN, Philippe GARREL,
    France, Switzerland, 2015, 73’
  • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΑΣ /
    UMIMACHI DIARY / OUR LITTLE SISTER, Hirokazu
    KORE-EDA, Japan, 2015, 128’
  • AN, Naomi KAWASE, Japan, France,
    Germany,
    2015, 113’
  • 11 ΛΕΠΤΑ / 11 MINUT / 11 MINUTES,
    Jerzy SKOLIMOWSKI,
    Poland, Ireland, 2015, 81’
  • ΠΥΡΕΤΟΣ ΤΗΝ ΑΥΓΗ  / HAJNALI LAZ / FEVER AT DAWN, Peter
    GARDOS,
    Hungary,
    Sweden, Israel,
    2015, 110’
  • Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ / COMOARA / THE
    TREASURE, Corneliu PORUMBOIU,
    Romania, France, 2015, 89’
ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΣΑΝΤΑΛ ΑΚΕΡΜΑΝ
  • Η ΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΑΛΜΑΙΕΡ
    / LA FOLIE ALMAYER / ALMAYER’S FOLLY, Chantal AKERMAN,

    France, Belgium, 2011, 127’
ΒΡΑΒΕΙΟ LUX
  • MEDITERRANEA, Jonas CARPIGNANO, Italy, France,
    USA, Germany, Qatar, 2015, 110’
  • ΜΑΘΗΜΑ /UROK/THE LESSON, Kristina
    GROZEVA
    , Petar
    VALCHANOV,
     Bulgaria, Greece, 2014,
    108’
  • ΑΤΙΘΑΣΕΣ/MUSTANG, Deniz Gamze ERGUVEN, France, Turkey,
    Germany, Qatar,
    2015, 94’
ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ
  • ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΑΣ
    ΙΣΤΟΡΙΕΣ/NASA SVAKODNEVNA PRICA/OUR EVERYDAY LIFE, Ines TANOVIC
    , Bosnia & Herzegovina,
    Croatia, Slovenia,
    2015, 89’
  • ΔΙΨΑ/JAJDA/THIRST, Svetla TSOTSORKOVA, Bulgaria, 2015, 90’
  • ΜΠΑΜΠΑΣ/BABAI/FATHER, Visar MORINA, Germany, UNMI Kosovo, FYROM, France,
    2015, 104’
  • ΚΑΥΤΟΣ ΗΛΙΟΣ/ZVIZDAN/THE HIGH
    SUN, Dalibor MATANIC,
    Croatia, Slovenia,
    Serbia,
    2015, 123’
  • ΝΥΧΤΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΤΟΣ/MEDENA
    NOK/HONEY NIGHT, Ivo TRAJKOV,
    FYROM, Czech Republic,
    Slovenia, 2015, 89’
  • ΑΦΕΡΙΜ!/AFERIM!, Radu JUDE, Romania, Bulgaria,
    Czech Republic,
    2015, 108’
  • ΕΝΑΝ ΟΡΟΦΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ/UN ETAJ MAI
    JOS/ONE FLOOR BELOW, Radu MUNTEAN,
    Romania, France, Germany,
    Sweden,
    2015, 93’
  • ΜΗΤΕΡΑ ΠΑΤΡΙΔΑ/ANA
    YURDU/MOTHERLAND, Senem TUZEN,
    Turkey, Greece, 2015, 98’
  • ΦΡΕΝΙΤΙΔΑ/ABLUKA/FRENZY, Emin
    ALPER
    ,
    Turkey, France, Qatar, 2015, 119’
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
  • ΑΤΙΘΑΣΕΣ/MUSTANG, Deniz Gamze ERGUVEN, France, Turkey,
    Germany, Qatar,
    2015, 94’ (
    η ταινία είναι υποψήφια
    για το φετινό Βραβείο
    LUX του Ευρωπαϊκού
    Κοινοβουλίου)
  • ΟΡΚΙΣΜΕΝΗ ΠΑΡΘΕΝΑ/VERGINE
    GIURATA/SWORN VIRGIN, Laura BISPURI
    , Italy,
    Switzerland, Germany, Albania, UNMI Kosovo, 2015, 90’
  • ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΑΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ/THE SKY ABOVE
    US, Marinus GROOTHOF,
    Netherlands, Serbia,
    Belgium, Greece,
    2015, 97’
ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ / BALKAN SHORTS
  • ΜΗΤΕΡΑ, ΟΧΙ ΠΙΑ ΠΑΡΘΕΝΑ/GRI
    BOLGE/MOTHER, VIRGIN NO MORE, Derya DURMAZ,
    Turkey,
    2015, 7’
  • ΤΡΙΤΗ/SALI/TUESDAY, Ziya DEMIREL, Turkey, France, 2015, 12’
  • ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ
    ΚΟΣΜΟ/NU EXISTA-N LUMEA ASTA/THERE IS NOTHING IN THIS WORLD, Andreea
    VALEAN,
    Romania,
    2015, 11’
  • ΟΥΡΑΝΟΙ/DALJINE/HEAVENS, Ivan
    SALATIC & Jelena MAKSIMOVIC
    , Serbia, Montenegro, 2014, 19’
  • ΚΥΡΙΑΚΗ/NEDJELJA/SUNDAY, Goran DEVIC, Croatia, 2015, 22’
  • ΡΑΜΟΝΑ/RAMONA, Andrei CRETULESCU, Romania, 2015, 21’
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΜΙΡΤΣΕΑ ΝΤΑΝΕΛΙΟΥΚ
  • ΑΛΕ-ΡΕΤΟΥΡ / DUS-INTORS /
    ROUNDTRIP,
    Romania,
    1972, 18’
  • Η ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ / CURSA / THE
    RIDE
    ,
    Romania,
    1975, 93’
  • ΠΡΟΒΑ ΜΕ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ / PROBA DE
    MICROFON / MICROPHONE TEST,
    Romania, 1980, 106’
  • ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΕΠΟΥΔΩΝ / VANATOAREA
    DE VULPI / FOXHUNTING,
    Romania, 1980, 99’
  • ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ / CROAZIERA / THE
    CRUISE,
    Romania,
    1981, 114’
  • ΙΑΚΟΜΠ / IACOB, Romania, 1988, 111’
  • ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΚΛΙΝΗ / PATUL CONJUGAL
    / INTIMATE BED,
    Romania, 1993, 97’
  • ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ / ACEASTA LEHAMITE /
    FED UP,
    Romania,
    1994, 98’
  • Ο ΓΕΡΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΤΩΝ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΩΝ
    / SENATORUL MELCILOR / THE SNAILS’ SENATOR,
    Romania,
    1995, 108’
ΝΕΑΝΙΚΗ ΟΘΟΝΗ
  • Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΔΕΛΦΗ /MIN LILLA
    SYSTER / MY SKINNY SISTER, Sanna LENKEN
    , Sweden, Germany, 2015, 95’
  • ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΡΚΤΙΚΗ / OPERASJON
    ARKTIS / OPERATION ARCTIC
    , Grethe BOE-WAAL,
    Norway,
    2014, 87’
  • ΤΟ ΚΟΑΤΙ ΚΑΙ Η ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ / QUATSCH / FIDDLESTICKS, Veit
    HELMER
    , Germany,
    2014, 82’
  • ΑΠΟΔΗΜΗΤΙΚΑ ΠΟΥΛΙΑ / LES
    OISEAUX DE PASSAGE / BIRDS OF PASSAGE, Olivier RINGER
    , Belgium, France, 2015, 84’
  • ΟΞΙΝΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ / ACID SPACE, Stefano
    BERTELLI
    , Italy,
    2015, 70
    ΄
  • Η ΚΟΤΑ / THE CHICKEN, Una GUNJAK,
    Germany, Croatia,
    2014, 15
    ΄
  • Ο ΧΟΥΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΝΕΦΟ / JUAN Y
    LA NUBE / JUAN AND THE CLOUD,  Giovanni MACCELLI, Spain, 2014, 14
    ΄
  • ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΜΑΝΤΗΛΙ / THE MISSING
    SCARF, Eoin DUFFY
    , Ireland, 2013, 7΄
  • ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΖΩΕΣ / ICH HAB NOCH
    AUFERSTEHUNG / STILL GOT LIVES,
    Jan
    Gerrit SEYLER
    , Germany, 2013, 23΄
  • Ο ΓΥΑΛΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ / STAKLENI
    COVJEK / TRANSPARENCY, Daniel SULGIC
    , Croatia,
    2015, 6
    ΄

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *